هوزریل آتش نشانی یکی از تجهیزات اطفای حریق مورد استفاده در ساختمان‌ها و اماکن مسکونی و … است. کیفیت و صحت کارکرد تجهیزات آتش نشانی به جهت سروکار داشتن با امنیت جانی و مالی انسانها، بسیار با اهمیت است.

هوزریل از ابزارهای اطفای حریقی است که عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند. به همین دلیل راحتی در استفاده از هوزریل باید یکی از جنبه‌های مدنظر در ساخت هوزریل‌های آتش نشانی باشد. موضوع مهم دیگر، آماده به کار بودن آن در هر شرایطی است. حادثه خبر نمی‌کند. آتش سوزی بعد از شروع آن به شدت و سرعت گسترش می‌یابد.

پس هرچه از ابتدا و در زمان شروع آتش سوزی جلوی آن را بگیریم، انرژی و زحمت کمتری برای اطفای آن متحمل خواهیم شد. در فرآیند اطفای آتش، ثانیه‌های حیاتی هستند. پس ابزاری مانند هوزریل که کاربرد اصلی آن در زمان حادثه حریق است، باید در کمترین زمان ممکن آماده به کار شده و از هرگونه نقص فنی و عملکردی مبرا باشد.

استاندارد ملی 22157-1

بدین منظور سازمان ملی استاندارد ایران، در استاندارد ملی به شماره 22157-1 با عنوان “هوزریل‌های آتش نشانی با شیلنگ نیمه سخت” به تشریح و تدوین الزامات و دستورالعمل‌های آزمون هوزریل آتش نشانی پرداخته است.

مهم‌ترین اهداف تدوین این استاندارد عبارتند از:

  • اطمینان از عملکرد صحیح و بی‌نقص در عمر سرویس دهی هوزریل
  • تدوین یک دستورالعمل استاندارد برای آزمایش هوزریل‌های آتش نشانی
  • تعیین چارچوبی برای تایید یا عدم تایید کیفی هوزریل‌های آتش نشانی
  • ارتقای کیفی تجهیزات آتش نشانی تولید شده در داخل کشور

تعاریف و دامنه کاربرد استاندارد ملی 22157-1

در این استاندارد هوزریل آتش نشانی وسیله اطفای حریقی است که الزاما از یک قرقره با امکان تغذیه آب از مرکز آن، شیر خودکار ورودی، شیلنگ نیمه سخت، نازل قطع جریان و در صورت لزوم یک هدایتگر شیلنگ تشکیل شده است.

هوزریل‌ها اغلب همراه با جعبه آتش نشانی نصب می‌شوند. این استاندارد برای تمام هوزریل‌ها، با و بدون جعبه آتش نشانی کاملا صادق است.

جمع بندی

امید است با رعایت الزامات استانداردهای ملی تدوین شده در حوزه تجهیزات آتش نشانی مکانیکال، شاهد ارتقای کیفیت محصولات آتش نشانی و در نهایت افزایش ایمنی در برابر حریق شود.

*بازنشر محتوا با ارجاع به لینک akpadra.com بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.